ODWAGA BYCIA SOBĄ: Szepty mądrości

Najbliższy termin: 22 kwietnia 2017

Cykl „Odwaga bycia sobą”
Warsztat: „Szepty mądrości”

Dzieci reagują zgodnie z własnym naturalnym rytmem. Pozwalają rzeczom i wszelkim zdarzeniom biec swoim torem, bez ingerencji i narzucania czegokolwiek. Pełniej przeżywają każdą chwilę. Pełniej wyrażają siebie, bo ich serca są wolne od krępującego wstydu, a ciała wolne od usztywnień. Wraz z czasem to się zmienia. Pod wpływem życiowych „niepowodzeń” (straty, bycia odtrąconym, porzuconym) – kurczymy się w sobie, wypełniając pustoszejącą przestrzeń kimś, kto w naszym mniemaniu zasługuje na miłość i akceptację. Tym samym powoli tracimy zdolność do słyszenia siebie. W efekcie – cierpimy coraz bardziej na samotność, choroby serca, nadciśnienie, poczucie bezsensu (znudzenie / przygnębienie)…

Pewnego dnia (najczęściej po jakimś kryzysie) budzi się odczucie, że warto byłoby oddać wszystko za przywrócenie czucia wewnętrznego ognia, czucia siebie, czucia świata. Korci myśl, by odnaleźć w sobie tą odwagę i znów po prostu być. A istnieją sposoby, by odbudować utraconą relację z sobą. Najnaturalniejsza z nich wiedzie przez ciało – ciało, które było przy nas w momencie, gdy powstawała nasza historia i jest przy nas również w chwili obecnej. Możemy milczeć, ale ono będzie mówić, zresztą szepcze do nas nieustannie.

„Każdy z nas ma niepowtarzalne ciało. Nigdzie we Wszechświecie nie istnieje ciało takie samo jak nasze. (…) Ważne jest, abyśmy powrócili do naszego ciała i obudzili nasze zmysły, aby przywrócić mu naturalną moc uzdrawiania.” [Anna Halprin]

Cykl „Odwaga bycia sobą” obejmuje pięć warsztatów, z których każdy może być traktowany jako osoba całość, ale równocześnie stanowi nieodzowny element całokształtu i dopiero w relacji z innymi pozwala doświadczyć trwałej zmiany. Warsztaty dzieją się w odstępach około dwumiesięcznych, a między nimi uczestnicy angażują się w realizację (zatwierdzonych przez siebie) zadań rozwojowych.

Terminy warsztatów w cyklu 2016 / 2017 oraz ich krótki opis:

Cielesne źródło mocy – 11.02.2017 r., godz.: 10:00 – 18:00
Warsztat poświęcony odszukiwaniu poczucia wewnętrznego bezpieczeństwa oraz budowaniu zaufania do własnego ciała / do siebie. Będzie okazja, żeby odetchnąć, uziemić się, osadzić w ciele, poczuć korzenie, zauważyć i docenić wyjątkowość własnego istnienia. Bezpieczeństwo, zaufanie, korzenie.

Szepty mądrości – 22.04.2017 r., godz.: 10:00 – 18:00
Warsztat poświęcony poznawaniu siebie poprzez ciało, ruch i dźwięk. Przestrzeń na naukę własnych emocji, zaprzyjaźnienie się z intuicją i instynktami – stawanie się mądrym czyli znajdującym odpowiedzi w sobie (a nie na zewnątrz siebie). Wewnętrzna mądrość.

Harmonia różnorodności – 24.06.2017, godz.: 10:00 – 18:00
Warsztat poświęcony doświadczaniu różnych (czasem przeciwstawnych) jakości bycia i ich integracji dzięki obdarzaniu siebie życzliwością. Poszerzanie czucia własnego „ja” we wszystkich wymiarach – od cielesnego aż po duchowy. Życzliwość, samoakceptacja, przyzwolenie.

Wewnętrzny przepływ – 23.09.2017, godz.: 10:00 – 18:00
Warsztat poświęcony przywracaniu wewnętrznego przepływu miłości, energii krążącej między poczuciem bezpieczeństwa (wynikającym z zaufania do siebie i świata), a marzeniami o „zdobyciu świata” generującymi ruch na przód. Odnalezienie wewnętrznych źródeł napędu – nazwanie tego, co ożywia. Odnalezienie wewnętrznego przyzwolenia na to, by było jak jest. Praktyka zastępowania ciągłej walki lub bezradności radosnym unoszeniem się z prądem życia. Równowaga, zdrowie, radość.

Odwaga i bliskość – 2.12.2017, godz.: 10:00 – 18:00
Warsztat poświęcony badaniu „ja” w relacjach z innymi i przywracaniu zdolności do przeżywania bliskości „takim jakim jestem”, rezygnując ze wstydu i prób ukrycia prawdy. Miejsce na bycie zobaczonym oraz na dostrzeganie innych. Miejsce na odnalezienie połączenia z innymi i z naturą. Bliskość, czucie łączności ze światem.

Metoda:
Na zajęciach wykorzystujemy techniki ekspresyjne i relaksacyjne: taniec kreatywny, metodę Ruchu Autentycznego, ćwiczenia świadomości ciała, elementy metody A. Halprin i R. Labana, narzędzia bioenergetyczne opracowane przez A. Lowena, elementy Porozumienia Bez Przemocy, elementy Mindfulness, techniki tantryczne, pracę z głosem / dźwiękiem, malunek i baśnie.

Miejsce:
Life Lab, ul. Dietla 97/9a, Kraków
10 min. od Rynku Głównego, przystanek Starowiślna

Cena:
Cały cykl – 650 PLN / osoba
Pojedyncze zajęcia – 160 PLN / os

Zniżki
Jeśli zgłosisz się i dokonasz wpłaty do 10.11.2016 r. – 600 PLN / osoba / cykl

Zapisy:
Obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Pierwszeństwo mają osoby zgłaszające się na cały cykl.
Rezerwacja następuje po przesłaniu na konto Life Lab zaliczki w wysokości 50 zł za pojedyncze zajęcia lub 200 zł za cały cykl.

Lunch:
Domowej roboty wegańska zupa i chleb – 8 PLN / os. Płatne gotówka na miejscu!

Przygotowanie:
Prosimy o wygodny strój niekrępujący ruchów.
Warto zabrać ze sobą notes i długopis.
Poruszamy się boso lub w skarpetach antypoślizgowych.

Wymagania wstępne:
Nie jest konieczne żadne wcześniejsze doświadczenie.

Warsztaty prowadzą:
Anna Ostafil i Karolina Komarnicka / O nas