Mindfulnessowa grupa ruchowo-autentyczna

To, które “wie” – rytmy człowieczej historii
Mindfulnessowa grupa ruchowo-autentyczna

„Człowiek rodzi się aby przeżyć życie i to od niego zależy czy go nie przegapi. Od niego zależy czy będzie się starzeć czy dojrzewać. Starzenie się to powolne zbliżanie się do śmierci. Dojrzewanie oznacza wchodzenie coraz głębiej w siebie. Odnaleźć istotę samego siebie to znaczy rozpocząć życie”.
—OSHO

„Wsłuchać się we własne ciało i skupić na nim uwagę nie osądzając go […]. Wtedy, przez tę jedną chwilę, odzyskasz własne życie i własne ciało, staniesz się dosłownie bardziej realny i bardziej żywy”.
— JON KABAT-ZINN

“Kiedy odkrywamy, że nasz duch jest wolny i może się wyrazić we własny, niepowtarzalny sposób, coś magicznego przytrafia się twórcy. Nagle pojawia się nowe poczucie zaufania, wiara w siebie, skłonność zaryzykowania i sięgnięcia po nowe cele.”
— ALMA HAKINS

***

Kim jesteś „tu i teraz”? Tym, które „wie” jest ciało. Ono było przy Tobie w momencie, gdy powstawała Twoja historia – zręby osobowości. Jest przy Tobie również w chwili obecnej. Ty możesz milczeć, ale ono będzie mówić, zresztą szepcze do Ciebie nieustannie.

Jeśli pojmiesz mowę ciała staniesz się tym, który „wie” jakkolwiek to rozumiesz. Stąd możesz ruszyć dalej, jako ten który zauważa, ten który akceptuje, ten który docenia, ten który wyraża czułość, ten który przyzwala. Później możesz już pozwolić być tym, który łączy w sobie przeciwności i reaguje angażując różne jakości. Tym, który odczuwa przyjemność istniejąc. Tym, który doświadcza bliskości. Tym, który nie szuka na zewnątrz, bo odnalazł w sobie skarby wszystkich światów.

Sens warsztatów:
– Uważne bycie (elementarny Mindfulness)
– Osadzenie w ciele
– Zauważenie i akceptacja historii zapisanej w rytmach ciała
– Budowanie wewnętrznej mądrości (harmonizacja rytmów ciała poprzez rozwój jakości pominiętych, oswojenie się z jakościami nadmiernymi i integrację całości jako procesu)
– Uwolnienie potencjału – wolności w korzystaniu z różnorodnych jakości
– Wzmocnienie odwagi do bycia sobą tu i teraz
– Bycie zobaczonym (odzwierciedlonym) i zobaczenie (odzwierciedlanie) 2giego człowieka
– Doświadczanie bliskości

Korzystamy z dopasowania trzech metod:
1. MINDFULNESS:
– Trening Redukcji Stresu oparty na Uważności (ang. MBSR) został stworzony przez prof. J.Kabata-Zinna z Uniwersytetu Massachusetts. Obejmuje techniki świeckiej medytacji ukierunkowanej na wzmacnianie umiejętności uważnego doświadczania każdej chwili. Nie chodzi przy tym o umiejętność skoncentrowania się na danym obiekcie, lecz o jakość bycia w obliczu każdego pojawiającego się zjawiska (niezależnie od tego, czym to zjawisko jest). Celem treningu nie jest osiągnięcie relaksacji czy poczucia szczęścia, ale raczej „wolności od tendencji do bycia wciąganym w automatyczne reakcje na myśli, uczucia i wydarzenia”.

2. RYTMY ROZWOJOWE:
– Kestenberg Movement Profile to kompleksowy systemem obserwacji, zapisywania i interpretowania ruchu. Jednym z jego fundamentów jest wyróżnienie rytmów, które pojawiają się kolejno w czasie pierwszych sześciu lat życia człowieka, a następnie w różnych konfiguracjach i zestawach – w ruchu osoby dorosłej. Doświadczenie rytmów rozwojowych wspiera rozumienie indywidualnego rozwoju osobowości człowieka, w tym również jego wczesnych deficytów. Pozwala także na ponowne przeżycie i „korektę” poszczególnych rytmów, które jako takie stanowią motoryczną podstawę cech osobowości i wzorców zachowań.

3. RUCH AUTENTYCZNY:
– metoda pozostająca pod wpływem tańca ekspresyjnego i teorii psychologii głębi C.G. Junga, jest terapeutyczną i medytacyjną formą choreoterapii. Została stworzona przez M.S.Whitehouse, a następnie pogłębiona przez J.Adler (USA). W ruchu dziejącym się bez muzyki, podstawą jest relacja osoby poruszającej się (z zamkniętymi oczami) i jej świadka. W ruchu autentycznym nie mamy celu ani założeń. Jego sednem jest ruch, który się pojawia w dowolnej formie, o którym możemy powiedzieć „jestem poruszany“. Ruch autentyczny pozwala „wylądować“ w swoim ciele, dotknąć wszystkich poziomów wewnętrznej percepcji i wspiera możliwość wyrazu wewnętrznych stanów.

Kiedy:
Spotkania obywają się co dwa tygodnie w poniedziałki w godzinach 19.00 – 21.00
11 kwietnia (spotkanie otwarte, omówienie zasad i metod pracy, praktyka)
25 kwietnia (praktyka – I rytm rozwojowy)
9 maja (praktyka – II rytm rozwojowy)
23 maja (praktyka – III rytm rozwojowy)
6 czerwca (praktyka – IV rytm rozwojowy)
20 czerwca (praktyka – V rytm rozwojowy)

Charakter grupy:
Pierwsze spotkanie ma charakter otwarty – każdy może przyjść, doświadczyć, a następnie zadecydować czy metoda / prowadzący „w nim rezonuje”. Będziemy dążyć, żeby już od drugiego spotkania praktyka odbywał się w stałym składzie. Dołączanie nowych osób będzie możliwe tylko w miarę wolnych miejsc.

Koszt:
Pełny cykl 6 spotkań – 150 PLN / os
Pierwsze spotkanie – 20 PLN / os
Każde kolejne spotkanie – 35 PLN / os

Zniżki:
Jeśli zgłosisz się z drugą osobą, każda z Was płaci tylko 135 PLN.

Zapisy:
Pierwszeństwo przy zapisach mają osoby decydujące się na pełen cykl.
Obowiązują wcześniejsze zapisy: kkomarnicka@gmail.com

Przygotowanie:
Proszę o wygodny strój niekrępujący ruchów.
Warto zabrać ze sobą notes i długopis – bardzo pomocny zestaw.
Tańczymy boso lub w skarpetach antypoślizgowych.

Wymagania wstępne:
Nie jest konieczne żadne wcześniejsze doświadczenie.

Te wydarzenia znajdziesz w grupie Inspiradło