F.L.Y. – praktyka wewnętrznej wolności

“First Love Yourself / Najpierw pokochaj siebie
The rest will come next / Reszta przyjdzie sama”

„Ludzie są jak witraże. Lśnią i mienią się gdy świeci słońce, ale gdy zachodzi, ich piękno może ujawnić się tylko wtedy, jeśli noszą w sobie światło. Światło zwane miłością.”
[Elisabeth Kubler – Ross]

* * * * * * * * *

Uczą nas fizyki, matematyki i geografii. Uczą nas dzielić i mnożyć. Jednych uczą spawać, innych szyć. Wkuwamy zapis nutowy i historię. Biegamy na ocenę. Śpiewamy na ocenę. Recytujemy na ocenę. I nikt (albo prawie nikt) nie uczy nas jak kochać. Jak kochać siebie takimi jacy jesteśmy. Jak ufać sobie i życiu. Jak utrzymywać stan wewnętrznej radości.

Bez miłości własnej nie grozi nam nic nadzwyczajnego. Nic czego nie można byłoby nazwać chorobą XXI wieku czyli perfekcjonizm, wypalenie, przemęczenie, poczucie bezsensu, odczucie wewnętrznej pustki, osamotnienie, znudzenie, lęk przed bliskością, rozbite związki, osłabienie ciała, zanik zdolności twórczych lub toksyczny wstyd. Mamy też coraz więcej sztywności, coraz więcej wysiłku, żeby zostać KIMŚ.

Później, wierząc, że to jedyny możliwy scenariusz, przekazujemy ten model dzieciom, a one swoim dzieciom, a one swoim dzieciom.

I być może będzie to kryzys, a być może spotkasz kogoś, kto powie – „Wiesz, jak chcesz zmienić swoje życie, to NAJPIERW POKOCHAJ SIEBIE” lub „jeśli szukasz miłości – NAJPIERW POKOCAJ SIEBIE” lub „jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko miłości – NAJPIERW POKOCHAJ SIEBIE”. Reszta przyjdzie sama, gdy tylko wkroczysz na swoją autentyczną ścieżkę.

I wtedy coś się zaczyna. Pokochać siebie? Czy można to gdzieś kupić? Czy są jakieś zasady? Tabletki cuda? Jak tak hop siup pokochać siebie, żeby zdążyć jeszcze przed starością?

Tworzenie własnej historii bywa natomiast trudnym zadaniem, ale i tak jest to mniej kosztowne niż ciągła ucieczka. Uznanie własnych słabości jest ryzykowne, ale mniej niebezpieczne niż wyrzeczenie się miłości, poczucia przynależności i radości. Tylko jeśli wystarczy nam odwagi, by pokochać siebie takimi jakimi jesteśmy będziemy mogli odkryć nieskończoną radość życia.

Kochanie siebie wymaga odwagi, a odwaga jest niczym więcej jak tylko umiejętnością. Nie istnieje sama w sobie, ale jedynie poprzez akty odwagi. Tak jak uczymy się pływać pływając – tak odwagi uczymy się przez jej praktykowanie.

I temu właśnie poświęcone są te cykliczne spotkania. Odwadze i praktyce 5 elementów miłości:
• Uważności na siebie, swoje ciało, emocje i myśli po to, żeby wiedzieć kim jestem i czego chcę.
• Akceptacji siebie i świata jakimi są, żeby przestać marnować energię na ciągłą walkę.
• Doceniania siebie dzięki odkryciu, że jesteśmy całkowicie wystarczający.
• Czułości i troski dla samego siebie, żeby móc wziąć odpowiedzialność za siebie i żeby znaleźć w sobie oparcie.
• Przyzwolenia, żeby pozwalać sobie być sobą.

Na spotkaniach mówimy mało, tylko tyle co niezbędne. Miłość jest doświadczeniem dlatego doświadczmy wszystkiego w ruchu, w dźwięku, w spotkaniach, w malowaniu.

I efekty nie przychodzą po jednym spotkaniu, bo ta praktyka to tylko „laboratorium”. Właściwym obszarem wdrażania i obserwowania zmian jest Twoja codzienność, Twoje małe decyzje, Twoje wybory, które z praktyki na praktykę niosą w sobie coraz więcej wewnętrznego światła. I wtedy całym sobą czujesz, że idziesz we właściwym kierunku.

Metoda:
Podczas praktyki wykorzystujemy narzędzia Mindfulness, ruchu intuicyjnego, bioenergetyki Lowena, spontanicznego malunku, dźwięczenia, pracy z przekonaniami

Terminy:
Praktyka ma charakter cykliczny. Spotkania są organizowane minimum raz w miesiącu.

Koszt:
35 PLN /osoba/ spotkanie

Zapisy:
Wcześniejsze zapisy nie są konieczne. Po prostu przyjdź. Praktyka będzie prowadzona niezależnie od liczby osób!

Należy zabrać ze sobą:
• Wodę do picia
• Notatnik / blok rysunkowy i kredki (zalecane)
• Wygodne ubranie

Ważne:
• Nie jest potrzebne żadne wcześniejsze doświadczenie.
• Prosimy o punktualne przybycie. Praktyka zacznie się od troskliwego wprowadzania.
• Jeśli masz wątpliwość czy Twój stan pozwala Ci na udział w praktyce – koniecznie omów to z prowadzącym jeszcze przed rozpoczęciem zajęć.

Więcej informacji:
maranga.warsztaty@gmail.com
https://web.facebook.com/maranga.warsztaty

Prowadząca:
Karolina Komarnicka